cat-179842_1920

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Jeśli chodzi o pielęgnację, koty brytyjskie nie są wymagające, zwłaszcza te krótkowłose. Z reguły wystarczające jest cotygodniowe przeczesanie. Kotów nie kąpie się, chyba, że lekarz inaczej zaleci. Wyczesywanie ma na celu zmniejszenie ilości połykanych włosów przy wylizywaniu.

 

 

Pod względem pielęgnacji koty brytyjskie są dość „proste w obsłudze”. Na ogół wystarczy przeczesanie sierści raz w tygodniu, przy czym tak naprawdę ważne jest to przede wszystkim ze względu na ograniczenie połykania przez kota martwych, obluzowanych włosów w trakcie wylizywania się, regularnie szczotkowane koty generalnie gubią mniej sierści. Kotów nie kąpiemy, poza wskazaniami lekarskimi (jakieś infekcje, grzybice, kąpiele lecznicze), to bardzo czyste zwierzęta, i nie ma potrzeby narażać ich na dodatkowy stres związany z kąpielą. Nie wszystkie koty lubią czesanie, jeśli nasz należy do tych „niedotykalskich”, dobrze jest nie przeciągać za bardzo czesania, a poprzestać na kilku ruchach, krótko a często – kot na ogół akceptuje nawet te niezbyt przyjemne dla niego operacje, jeśli nie są zbyt długie.

Uszy czyścimy w warunkach domowych tylko na tyle, na ile zmieści nam się palec z płatkiem kosmetycznym. Ucho zdrowego kota jest czyste, niekiedy zbiera się woskowina w zakamarkach małżowiny, w jej załamaniach i rowkach, i te miejsca czyścimy. Nie wkładamy żadnych patyczków, bagietek, nie gmeramy w uchu. Jeśli coś nas niepokoi, wydzielina zmieni kolor, albo ma nieprzyjemny zapach, pakujemy kota do transportera i udajemy się do lekarza.

Podobnie z oczami – nie rozpulchniamy spojówek niepotrzebnymi przemywaniami. Zdrowe oko jest czyste, spojówka gładko przylegająca do gałki ocznej, nie ma na niej żadnego obrzęku. Wielu brytyjczykom o wąskich kanalikach łzowych będzie zbierała się wydzielina w kącikach oczu, szczególnie po intensywnym jedzeniu. Po jedzeniu osuszamy kącik oka, jeśli jest taka potrzeba, i w ciągu dnia, najczęściej rano, po nocy, wyciągamy z kącika zasuszonego śpioszka. Jeśli oko wymaga według nas jakichś dodatkowych zabiegów albo wydzielina jest cały czas mokra, lepka, ropna, zabarwiona na żółto lub zielono, jak wyżej, pakujemy kota do transportera i natychmiast udajemy się do lekarza. W przypadku oczu naprawdę uczulam o jak najszybszy kontakt, gdy tylko coś nas zaniepokoi, nawet za cenę wyjścia na „panikarza”. Infekcje oczu rozwijają się bardzo szybko, a im później podjęte leczenie, tym dłuższe i bardziej uciążliwe zarówno dla kota, jak i dla nas.

One thought on “Pielęgnacja kota brytyjskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>